BEN SEN YOK, BİZ VARIZ.

#BizBirlikteYaparız

Başkan Böcek, 'atölyeleri' inceledi.


Konyaaltı Belediyesi, "Yer Altı Çöp Konteyneri Projesi"yle konteynerlerin büyük bir bölümünü yerin altına aldı. Projenin başladığı günden bu yana 250 ayrı noktada 550 konteyner yer altına alındı. 2017 yılında ise 26 ayrı noktada 130 çöp konteyneri yer altına alındı. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Temiz İşleri Müdürlüğü atölyelerinde üretimi yapılan konteynerleri yerinde inceledi.

Öncelikli olarak okul ve kamu kurumları çevresinde bulunan konteynerlerin tamamını yer altına aldıklarını ifade eden Başkan Böcek şöyle konuştu; "Yer altı çöp konteyneri sistemini kısaca şöyle özetleyebiliriz: Kentin uygun yerlerine çukur açılıyor, içine konteyner yerleştiriliyor ve üstü kapatılıyor. Çukurun üstüne, alttaki konteynerle bağlantılı olacak şekilde bir kapak yerleştiriliyor. İnsanlar ayağı ile basarak çöp bidonunu açıyor içine çöplerini atıyor. Konteyner dolunca bir kamyon gelip, genellikle vinç yardımıyla alttaki konteyneri boşaltıyor. Böylece çöpler birkaç dakika içinde bu kadar pratik ve temiz şekilde toplanıyor. Üstelik yer altı konteynerleri, yer üstünde yaygın kullanılanlardan dört kat daha fazla çöp alıyor. Böylece kent sakinleri çöp kokusundan ve görsel kirlilikten de kurtuluyor.

"2017 yılında 26 noktada 130 çöp konteynerini yer altına aldıklarını dile getiren Muhittin Böcek, yine geçtiğimiz yıl yer altı ve üstü bin 600 çöp konteynerinin bakım ve tamirini yaptıklarını kaydetti.